JsemKokot.cz

ŘÍZKOVÁNÍ: Klonování konopí a jak na řízky v 5 krocích

PĚSTOVÁNÍ MARIHUANY SE V ČESKÉ REPUBLICE STÁVÁ STÁLE OBLÍBENĚJŠÍM NAVZDORY STUPIDITY ZÁKONODÁRCŮ. ŘÍZKOVÁNÍ NEBOLI KLONOVÁNÍ JE VELMI OBLÍBENÁ METODA MNOŽENÍ ROSTLIN A MY JSME VÁM SHRNULI, CO URČITĚ NESMÍTE ZANEDBAT.

Řízkování konopí

Řízkování je proces klonování konopí při kterém vám vyroste totožná rostlina se stejnými geny a pohlavím. Pěstitelé mohou vzít více klonů z jediné rostliny a neustále “neomezeně” rozmnožovat svou zahrádku. Klon má vždy stejné vlastnosti jako klonovaná rostlina. Klonování je jednou z nejjednodušších cest jak získat nové rostlinky. 

Jak klonování funguje?

Klon neboli řízek je v podstatě malou částí rostliny, která byla odříznuta od původní vzrostlé rostliny a měla možnost vytvořit si své vlastní kořeny.  Všechny klony jsou geneticky stejné jako rostlina, ze které byly řezy odebrány, takže pokud máte nějakou dobrou odrůdu konopí, můžete vytvořit více rostlin, které budou téměř totožné.

Seznam věcí potřebných pro řízkování

Klonoval jsem své rostliny už několikrát a proti ostatním webům doporučuji pouze základní materiály potřebné pro řízkování. Mé klony vyklíčí vždy z 90-95% úspěšností.

Klonujte pouze samičí rostliny (pokud nešlechtíte) a berte řízky pouze z rostlin ve vegetativní fázi (fáze růstu). Je žádoucí klony pěstovat od vegetativní fáze tj. pokud indoor, tak nastavte správně světlo pro fázi růstu (outdoor neovlivníte).

Jak vytvořit klony/řízky?

  1. Připravte a očistěte věci ze seznamu
  2. Proveďte řez z mateční rostliny pod úhlem 45 stupňů a kolem řezu oholte kůru řízku
  3. Ponořte řízek do stimulaxu nebo jiného klonovacího gelu či prášku
  4. Zasaďte do předem namočené tablety Jiffy
  5. Ostříhejte spodní větvičky a listy, vrchní listy ponechejte a zastříhněte kolem dokola. Vsaďte do předem namočené Jiffy tablety.

Dohlédněte aby byla vaše žiletka čistá. Namočte tabletku Jiffy do vody a nechte “vyrůst”. V tabletce je připravený otvor pro vložení řízku. U rostliny vyberte vhodný konec, ze kterého uděláte řízek. Myslete na to, že velikost řízku by měla být 5-10 cm. Doporučuji brát řízky z malých spodních větviček, a to ze dvou důvodů: neplodí tolik a obsahují více kořenových hormonů.

Nyní proveďte řez pod úhlem 45 stupňů. Po odříznutí opatrně oholte kůru, abyste vytvořili více odhaleného stonku ze kterého posléze vyraší kořínky.

Ponořte nově uříznutý a oholený konec do zakořeňovací směsi prášku nebo gelu. Ujistěte se, že namáčíte celý spodek řezu, takže všechny části klonu které následně dáte do sadbovací kostky budou pokryty gelem.

Poté, co klon zasadíte ostříhejte všechny spodní listy a větvičky. Také zastřihněte konečky vrchních listů, aby se řízek zbytečně nevyčerpával a mohl se soustředit více na tvorbu kořenů. Umístěte řízek do namočené Jiffy tablety a máte hotovo.

Nyní můžete takto vytvořené řízky umístit do automatického klonovače, parníku a nebo do své po domácku vyrobené nádoby. Já si vystačím s průhledným kyblíkem do kterého řízky umístím a poté je přikryju potravinářskou fólií, abych udržel potřebnou vlhkost. Řízky přijímají vodu skrze listy, jelikož ještě nemají kořeny.

Umístěte řízky s nádobou na teplé a světlé místo. Udržujte vlhkost několik dní a vždy postříkejte listy vodou. Vyčkejte a buďte trpěliví. Nemusíte řízky zalévat, pouze je postříkejte rozprašovačem a snažte se i na dně nádoby udržovat cca. 1 mm vody. Během pár dní se dočkáte takového pohledu viz. fotografie níže. Takto krásně vyklíčený řízek můžete včetně Jiffy tablety zasadit do požadované zeminy – kořínky prorostou původním balem.

Pěstování marihuany obecně není taková věda a řízkování je metoda, která patří do činností zkušenějšího pěstitele. Další články najdete v sekci marihuana.

User Review
5 (1 vote)
Exit mobile version