Dezinformační weby zahltily internet i sociální sítě jako takové! Pojďme se podívat na jejich seznam a říct si o jejich záměrech něco více.
Tentokrát bude článek trošku o něčem jiném abychom rozšířili povědomí o velkém problému současnosti. Jelikož nám není nic svaté, tak jsme se rozhodli sepsat článek ve kterém najdete seznam desinformačních webů českého internetu, informace o clickbaitech a článcích, které vás nejen na sociálních sítích pomocí lákavých titulků donutí kliknout na odkaz.
Clickbait [klik-bejt] je návnada na kliknutí na daný odkaz pomocí popisku, který je často lákavý a z pravidla nekoresponduje se skutečným obsahem. Jedná se o poutavý či jinak zajímavý nadpis nebo popisek, který vás donutí kliknout na daný odkaz na právě určený článek. Spoléhá na zvědavost uživatele a snaží se maximalizovat návštěvnost a tím i ziskovost celého webu.
Linkbait [link-bejt] souvisí s clickbaitem a jedná se zde o oklamání uživatele a snahy přimět ho ke sdílení takového článku a virální šíření pomocí sociálních sítí jako je Facebook, Twitter aj.
Je to naprosto jednoduché. Jakmile otevřete takový článek, který je plný reklam, v tu chvíli vyděláváte peníze majitelům takového webu bez ohledu na délce relace (času, který na stránce strávíte). Peníze to jsou nemalé a takové weby si často přijdou na desetitisíce denně, což jsou nemalé peníze, které dokáží uživit i tyto „falešné novináře“.
Manipulativní a desinformační weby jsou velkým problémem současnosti. Díky internetu jsme zahlceni velkým množstvím informací, které je třeba filtrovat a posuzovat jejich pravdivost. V případě šíření nepravdivých informací formou publicistických článků se jedná o tzv. FAKE NEWS. Níže je seznam webů, kterým jde pouze o kliknutí na jejich stránky a šíření jejich „zajímavých článků“.
Toto jsou nejhorší typy článků, které dezinformační weby používají. Často jsou otitulkované a s obrázkem něčeho, co vás dokáže rozčílit a vyvolat ve vás negativní emoce. Studie v minulosti prokázaly, že příspěvky vyvolávající negativní emoce jsou na sociálních sítích nejvíce diskutované a sdílené.
Clickbaity většinou najdete v zavedených skupinách a stránkách na sociálních sítích, které se dříve věnovali sdílením MeMe obrázků či zajímavých věcí. Můžete je poznat tak, že přidají poutavý obrázek nebo informaci a do komentářů dají odkaz na článek na který byste neměli klikat.
Dále je to hatebait, který zaujatě hodnotí situaci ačkoli nepodloženě a snaží se tak donutit lidi, kteří mají podobný názor příspěvek sdíleli nebo komentovali. V tomto případě se jedná o odpůrce elektromobilů. Samotný název webu AC24.cz zní celkem seriózně, ale opak je pravdou. Dobře si ho zapamatujte.
Zde se zase jedná o článek pojednávající o naprostém nesmyslu, který je prezentován formou bulváru. Často u takových článků nelze dohledat úplnou pravdu. Zde autorovi naprosto stačilo vzít fotku bílého páru, který adoptoval dítě černé pleti a napsat možná co nejhloupější nadpis a obsah článku.
Níže se jedná o typický hatebait, který sjednocuje názory lidí, kteří nesouhlasí s EU a Angelou Merkelovou v příspěvku, který není pravdivý. Takových politicky zaměřených článků týkajících se Andreje Babiše, KSČM, Evropské unie a dalších palčivých témat existují tisíce. Je třeba zde ověřovat pravdu nebo si jednoduše ověřit, zda je tento web důvěryhodný.
Titulky článků mohou mít i takovou formu:
Když pomineme fakt, že na některých clickbaitových webech se nacházejí viry, poplašné zprávy, phishing nebo třeba malware, tak je tu problém, že v případě, že vy těmto informacím uvěříte, tak vás to může značně ovlivnit. Okolí se na vás může dívat jako na hlupáka, nebo svým sdílením nabalíte další nevědomé uživatele, kteří tomu uvěří. Lidé pak hloupnou a vy celému tomuto procesu napomáháte. Chápeme, že pokud sympatizujete s nějakým názorem umístěným na těchto webech, tak vás to mile překvapí, ale nebývá to často pravda a co jiného, než pravda nám zbývá?
Ve výše zmíněných médiích, jakými jsou dezinformační weby se těžko můžeme bavit o seriózní novinařině. Takové články jsou často velmi stroze, zaujatě a laicky napsány a dehonestují novinářskou práci těch, kteří se nám pokoušejí doručit aktuální a cenné informace. Neskočte na buřt každému přitroublíkovi, který si na internet napíše cokoli ho napadne.
Snažte se informace ověřovat na více zdrojích a nejlépe se webům, které jsme vám poskytli vyhýbejte. Nepodporujte tento nesmyslný „průmysl“ založený na falešných zprávách. Je to svým způsobem podvod na nás všechny. Více zajímavostí se dočtete v sekci zajímavosti. Napište své postřehy popř. dezinformační weby, které bychom měli přidat do komentářů níže.
Tento článek byl publikován 2.3. 2020 a aktualizován dne 4.10.2021 po globálním výpadku Facebook, Instagram…
Alkohol ve Výměně manželek není novinka. Poslední díl odvysílaný 10.2.2021 by se mohl jmenovat jako…
Dlouho se spekulovalo, kdo bude tím, kdo zastoupí ve 3. a zároveň posledním dílu Fantastických…
Brit Malcolm MacDonald (45) přišel dočasně o penis kvůli těžké infekci krve. Je to kuriózní…
Ti, kteří se orientují alespoň trochu na české hudební scéně znají nebo alespoň slyšeli jméno…
Všichni z Facebooku víme, že čeští občané testovaní na covid již vytáhli ze svých nosů…