Je čipování psů povinné? Od ledna 2020 ano!

je čipování psů povinné
Je čipování psů povinné?

Pokud jste svého psího mazlíčka ještě neočipovali, měli byste vědět, že od 1. ledna 2020 vstupuje na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem.

Tato novela přikazuje očkovat všechny psy na území České republiky – štěňata musí být očkována nejpozději při prvním očkování proti vzteklině (v první půlce roku). Tento mikročip psa nijak neomezuje.

Proč musím svého psa dát očipovat?

Za prvé bude snáze identifikovatelný majitel psa v případě ztráty či odcizení. Dalším důvodem je dostupnost informací o zvířeti pro kontrolní orgány, které budou chtít psa identifikovat. (obec, PČR aj.) Dalším důvodem je lepší kontrola nad prodejem štěňat a psů všeobecně. Posledním důvodem je účinnější kontrola chovatelů a kontrola dodržování pravidel a předpisů týkající se chovu.

Kolik stojí očipování psa?

Pořizovací cena čipu společně s úkonem jeho zavedení se pohybuje v rozmezí 200–500 Kč (v závislosti na konkrétním veterináři). Kontroly pak provádí Státní veterinární správa. Za neoznačeného psa vám hrozí pokuta ve výši až 20 tisíc korun.

Tento zákon se vztahuje pouze na psi a koček ani jiných domácích mazlíčků se netýká.

Pokud vás článek zaujal, neváhejte si přečíst článek o německém cirkuse, který používá hologramy místo živých zvířat!

Sending
User Review
0 (0 votes)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh