Pomerančový džus je základem každého rána mnoha domácností. Na trhu existují desítky značek jako Relax, Pfanner, Cappy a další, které prodávají různé verze pomerančového džusu obohaceného o vápník a vitamín D, nemluvě o výhodě přirozeného výskytu vitaminu C v pomerančích. Podle New Vision může jediný pomeranč poskytnout vašemu tělu až 116% denní doporučené dávky vitaminu C.
Stále se mezi námi najdou lidé, kteří se ptají, zda je pití pomerančových džusů na denní bázi zdravé. Někteří se vyhýbají tomuto osvěžení a tvrdí, že pomerančová šťáva kupovaná v obchodě je slazená cukrem, který může nejen ovlivnit rovnováhu hladin cukru v těle, ale může mít negativní dopad na naše klouby a může vést ke zvýšení váhy. Na druhé straně mince jsou lidé, kteří se domnívají, že každodenní konzumace pomerančové šťávy posiluje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat proti nachlazení a infekcím dýchacích cest. Navíc je poměrně snadné koupit pomerančový džus bez přidaného cukru – stačí se podívat na složení výrobku. Takže kdo má pravdu?
Klady a zápory pomerančového džusu při každodenní konzumaci
Existuje mnoho kladů a záporů, pokud jde o každodenní konzumaci pomerančového džusu. Prvním a možná jedním z nejvýhodnějších jsou všechny antioxidanty, které v šťávě najdete. Podle Healthline je pomerančová šťáva plná flavonoidů a karotenoidů, které mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otok.
Na druhou stranu podle studie provedené na University of Rochester Medical Center v USA, kyselost pomerančové šťávy opotřebovává zubní sklovinu o 84%, změkčuje zuby a může je trvale poškozovat. (zdroj: Science Daily).
Další pozitivní účinek pomerančového džusu je prevence růstu rakovinových nádorů. K tomuto výsledku se New Vision dopracovali studií na potkanech, které byly po pokusech chráněny proti získání rakoviny tlustého střeva. Jako negativní účinek lze uvažovat, že častá konzumace pomerančového džusu může vést k častějšímu pálení žáhy. Healthline ve skutečnosti odkazuje na studii, která zjistila, že 73% účastníků zažilo pálení žáhy po pití pomerančové šťávy. Stále jste na vážkách?
Další důvod proč vynechat pomerančový džus po ránu pramení ze studie, která zjistila souvislost mezi velkým množstvím spotřebované pomerančové šťávy a rakovinou kůže. Studie byla zveřejněna v časopise Journal of Clinical Oncology a zjistila, že u těch, kteří se studie zúčastnili, více než jedna třetina z těch, kteří pili pomerančový džus ve velkém množství, byla citlivější na melanom. I když studie připouští, že je zapotřebí dalšího výzkumu, stojí to za zvážení před další sklenicí džusu. (zdroj: Medical News Today).
Další výhoda pomerančového džusu
Výhodou pomerančového džusu je, že pravidelnou konzumací si udržujete zdravější srdce a cholesterol. Podle studie může dlouhodobá konzumace pomerančové šťávy snížit množství špatného cholesterolu (označovaný jako LDL) ve vašem těle, zatímco zvyšuje dobrý cholesterol (známý jako HDL). (zdroj: Healthline)
Sečteno a podtrženo: nepřestávejte pít tento nápoj plný živin, nezapomeňte, kolik a jak často ho pijete (ujistěte se, že si kupujete právě ten bez přidaného cukru a nezapomínejte, že čerstvý džus je naprostým ideálem). Další zajímavosti najdete zde.