Vandalismus sovětského pomníku! 4 kousky, které jsou trefné!

Vandalismus u sovětských památek není u nás novinkou. My obyvatelé České republiky i Slovenska jakožto země, které jsou součástí Evropy jsme jistě každý někdy viděl kolem sebe mnoho sovětských památek. Vojáci, kteří se hrdě naklánějí vpřed s očekáváním čelního boje se svými zbraněmi v ruce, spolubojovníci stojící v celé jejich impozantní slávě, obrovské hlavy Leninů a tak dále. Všechny tyto pomníky jste jistě viděli. Zatímco u starší generace to může vyvolat nechuť či dokonce pozitivní sentimenty, možná i vzpomínky na slavnou sovětskou armádu, pro mladé jsou tyto památky obvykle synonymem vymývání lidských mozků za dob Sovětského svazu.

Všechno to začalo v roce 2011, kdy byl pomník pomalován, aby vypadal jako miš maš ikon americké popkultury.

vandalismus sovětského pomníku

Tento unikátní miš maš vytvořila skupina anonymních umělců, kteří se nazývají Destructive Creation (“Destruktivní stvoření”) Vojáci byli proměněniy v mnohem příjemnější postavy jako Superman, Ronald McDonald, Santa Claus a Wonder Woman. Pod nimi byl napsán slogan, který se překládá do češtiny jako „tempo s časem“.

V roce 2012 dostali vojáci pomníku kukly na podporu Pussy Riot

vandalismus sovětského pomníku

V roce 2012 byli tři zpěvačky ruské feministické protestní punk-rockové kapely Pussy Riot odsouzeny ruským soudem k trestu odnětí svobody na dva roky. Toto bylo velmi kritizováno i mimo Rusko a téhož dne odsouzení byly na hlavy postav pomníku umístěny barevné pletené kukly (image členů Pussy Riot).

V roce 2013 byl na počest výročí Pražského jara (1968) přemalován růžovou barvou

vandalismus sovětského pomníku

Růžová barva je odkazem na růžový tank přetřený Davidem Černým u Památníku sovětských tankistů v Praze v roce 1991. Pod vojáky jde vidět nápis “Bulharsko se omlouvá!!!”.

V roce 2014 předělávka s mottem „Sláva Ukrajině“

vandalismus sovětského pomníku

V únoru 2014 byl pomník znovu pomalován a tentokrát na oslavu Ukrajiny, která byla (a stále je) obětí ruské agrese. Jeden z vojáků a vlajka výše byla vymalována v národních barvách Ukrajiny a na pomníku byla v ukrajinštině napsána věta „Sláva Ukrajině“. Byl zde také odkaz na Vladimíra Putina tím, že jej nazvali „Kaputin“. Vandalismus byl podporou ukrajinské revoluce v roce 2014.Sovětského pomníku Níže je obrázek původního sovětského pomníku

Níže je fotografie neupraveného sovětského pomníku

sovětský pomník

Je to podle vás vandalismus nebo nebo chápete touhu vyjádřit nespokojenost těchto umělců?

Co si o tom myslíte vy? Podporujete tento typ vandalismu?

Podívejte se na další ZAJÍMAVOSTI nebo navštivte první českou unikátní sociální síť Nadruhou.net

Sending
User Review
0 (0 votes)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh