JEDOVATÝ STRAŠNÍK DALMATSKÝ: V Čechách je rozšířený a likviduje komáry! (3 fotky)

JEDOVATÝ STRAŠNÍK DALMATSKÝ: V Čechách je rozšířený a likviduje komáry!
Ještě před pár lety strašník dalmatský strašil turisty v Chorvatsku. Dnes už se stěhuje do našich domovů. Jakkoli se může zdát, že strašník, který je původem ze Středozemí, u nás má vhodné podmínky jen na jižní Moravě, tak vlivem oteplujícího se klimatu se šíří skrz Českou republikou.

Co je to strašník dalmatský?

Strašník dalmatský je dravý zástupce ze třídy stonožek, který dorůstá mezi 16-37 mm. Má šedivé zbarvení se třemi tmavými podélnými pásy.  Má regenerační schopnost – ztracené končetiny se při svlékání znovu nahradí. Končetin má celkem 15 párů, ale přední pár je přeměněn na kusadla s jedovými žlázami.

Strašník dalmatský se vyskytuje v České republice

Pokud přijde do styku s člověkem, může mu lehce znepříjemnit život jedovatým kousnutím, které je mírně bolestivé (srovnatelné se včelou) a způsobuje zdravotní komplikace zvláště lidem se sklony k alergiím. Museli byste se však opravdu snažit, abyste Strašníkovi dali příčinu ke kousnutí.

Strašník dalmatský v Čechách

Strašník dalmatský se v České republice nejčastěji vyskytuje v teplejších oblastech, tedy na jižní Moravě a ve středních Čechách. Vlivem oteplujícího se klimatu se však rozšiřuje po celém území ČR.

Bodnutí strašníka dalmatského dovede potrábit zejména alergiky.

Strašník likviduje komáry!

Strašník je tvor, kterého si lidé v teplých jižanských oblastech především v oblastech Balkánu doslova hýčkají. Moc dobře totiž vědí, že funguje jako přirozený čistič jinak škodlivého a pro člověka nepříjemného hmyzu. Spolehlivě likviduje různé druhy brouků, štěnice, komáry i drobnější pavouky.

Pokud se vám článek líbil, doporučujeme navštívit sekci zvířata.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh