VZNIK KONTINENTŮ: Pangea byl 1 kontinent! Jak vypadal?

Vznik kontinentů je výsledkem 300 milionů let dlouhé evoluce naší planety. Pokud vám někdo řekne globus, Země nebo svět, pravděpodobně se vám okamžitě vybaví mapa světa se 7 kontinenty. Náš svět se i když velmi zanedbatelně v průběhu časů mění a je fascinující vidět počátek před rozdělením jedné pevniny do 7 samostatných celků. Na mapách níže můžete vidět, co se stalo naší planetě Zemi před 150-300 miliony let než dostala současnou podobu.

Vznik kontinentů: Je těžké tomu uvěřit, ale kdysi dávno byl náš svět situován v jednom jediném kontinentu, který vypadal přibližně takto!
vznik kontinentů: pangea byl jeden kontinent

Je zajímavé, že již v 16. století existovaly spekulace o pohybu a o vzniku kontinentů, avšak tato teorie byla kvůli nedostatku důkazů zamítnuta. Nicméně, někteří vědci této teorii věřili, ale bohužel nebyli schopni tuto teorii prokázat v roce 1596. V roce 1912 přišel Alfred Wegener s teorií kontinentálního driftu a potvrdil, že kontinenty dříve byly spojeny v jeden celek nazývaný Pangea.

Teorie kontinentálního driftu vysvětlovala, že dnešní kontinenty se skládají z jednoho obrovského, který existoval před 335 miliony let.
Obrovský kontinent se začal rozpadat na jednotlivé části zhruba před 175 miliony let.
Teorii pohybu kontinentů poprvé představil Abraham Ortelius už v roce 1596.
Někteří vědci tuto spekulaci podpořili, ale jako první v roce 1912 přišel Alfred Wegener s úplnou teorií pohybu kontinentů.
Podle Alfreda Wegenera kontinentální drift vysvětluje, proč se podobné fosílie zvířat a rostlin vyskytují na různých kontinentech.
V 50. letech 20. století čelilo toto tvrzení spoustě odmítnutí, ale dnes jsou důkazy o pohybu kontinentu rozsáhlé.

Pokud se vám článek líbil, rozhodně navštivte sekci zajímavosti, kde je spoustu dalších věcí, které by vás mohly zajímat! Můžete se také dozvědět více o samotném Alfredu Wegenerovi na jeho profilu na wikipedii.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh