Podívejte se na ty to neuvěřitelná fakta (celkem 10) o kterých možná nemáte páru. Jednou z nejlepších věcí na učení se něčeho nového je možnost sdílet tyto znalosti s ostatními. A přestože některá fakta jsou podivná a úžasná a jiná jsou naprosto k ničemu, je tu celá kategorie drobností, které jsou tak neuvěřitelné, že budete moct odolat se o ně podělit.
- Věděli jste, že hrozny v mikrovlnné troubě svítí?
V roce 2011, fyzik na University of Sydney vytvořil virální video poté, co umístil hrozny do mikrovlnné trouby a natočil ohnivé výsledky. Vědci nemohli vysvětlit tento jev až do nedávné doby. Studie z března 2019, publikovaná v Národní akademií věd, uvedla, že ovocná ohnivá koule vzniká v důsledku uvolněných elektronů a iontů, které vytvářejí plazmu, když se hrozny ohřívají.
2. Věděli jste, že McDonald’s vyrobil žvýkačku s příchutí brokolice?
McDonald’s vždy zavádí nové výrobky pro své věrné zákazníky. A samozřejmě, některé jsou úspěšnější než jiné. Ale jejich brokolicí ochucená žvýkačka, která se v roce 2014 vyvinula v potravinářském řetězci jako chutnější verze této zeleniny pro děti, byla totálním propadákem. Generální ředitel společnosti McDonald Don Thompson přiznal, že děti byly velmi zmateny chutí.
3. Věděli jste, že průměrnému savci trvá 20 vteřin než vyprázdní močový měchýř?
Pohybujete se v průměru nebo jste dokonce rychlejší?
4. Věděli jste, že v Singapuru jsou zakázané žvýkačky?
Spolu s právními předpisy proti plivání a močení mimo záchod (který jste pak povinni spláchnout, pokud se jedná o veřejné toalety), Singapur také zakázal žvýkačky ve snaze udržet město čisté a řádné. Zákaz byl založen v roce 1992. V roce 2004 byly učiněny výjimky pro terapeutické, zubní nebo nikotinové žvýkačky. Co si o tom myslíte?
5. Věděli jste, že román Gadsby z roku 1939 je nejdelší knihou, která kdy byla publikována a která neobsahuje ani jednou písmeno „e“?
V roce 1939 publikoval americký autor Ernest Vincent Wright Gadsby, román o 50 000 slovech, kde ani jednou nepoužívá písmeno „e“. A co víc, to není jediný román, který ten autor vytvořil. Autor Georges Perec také napsal knihu ve francouzštině La Disparition bez písmene „e“ v roce 1969. O to více ohromující je, když pomyslíte, že písmeno „e“ je nejčastěji používaným písmenem v anglickém i francouzském jazyce!