ANANAS: 8 Působivých účinků na naše zdraví!

Ananas (Ananas comosus) je neuvěřitelně chutné a zdravé tropické ovoce. Pochází z Jižní Ameriky, kde jej evropští průzkumníci pojmenovali po jeho podobnosti s borovicí. Toto oblíbené ovoce je plné živin, antioxidantů a dalších užitečných sloučenin, jako jsou enzymy, které mohou bojovat se záněty a nemocemi. Ananas mimo jiné podporuje trávení, posiluje imunitu a urychluje zotavení z chirurgických zákroků. Zde je jeho 8 působivých účinků na naše zdraví.

#1 Je vybaven živinami

ANANAS: 8 Působivých účinků na naše zdraví!

Ananas má nízký obsah kalorií, ale má neuvěřitelně působivý nutriční profil. Jeden šálek (165 gramů) ananasových kousků obsahuje:

 • Kalorie: 82,5
 • Tuk: 1,7 g
 • Protein: 1 g
 • Sacharidy: 21,6 gramů
 • Vláknina: 2,3 g
 • Vitamin C: 131% DDD (doporučená denní dávka)
 • Mangan: 76% DDD
 • Vitamin B6: 9% DDD
 • Měď: 9% DDD
 • Thiamin: 9% DDD
 • Folát: 7% DDD
 • Draslík: 5% DDD
 • Hořčík: 5% DDD
 • Niacin: 4% DDD
 • Kyselina pantothenová: 4% DDD
 • Riboflavin: 3% DDD
 • Železo: 3% DDD

Ananas také obsahuje stopové množství vitamínů A a K, fosfor, zinek a vápník. Ananasy jsou obzvláště bohaté na vitamín C a mangan viz. seznam výše. Vitamin C je nezbytný pro růst a vývoj, zdravý imunitní systém a napomáhá vstřebávání železa ze stravy. Mangan je přírodní minerál, který podporuje růst, udržuje zdravý metabolismus a má antioxidační vlastnosti.

#2 Obsahuje antioxidanty, které pomáhají v boji proti nemocem

Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají vašemu tělu bojovat s oxidačním stresem. Oxidační stres je stav, ve kterém je v těle příliš mnoho volných radikálů. Tyto volné radikály interagují s tělními buňkami a způsobují poškození, které je spojeno s chronickým zánětem, oslabeným imunitním systémem a mnoha škodlivými chorobami. Ananas je obzvláště bohatý na antioxidanty známé jako flavonoidy a fenolové kyseliny (zdroj). Tyto antioxidanty mají dlouhodobější účinky.

#3 Jeho enzymy mohou usnadnit trávení

Ananas obsahuje skupinu trávicích enzymů známých jako bromelain (také známý jako bromelin). Fungují jako proteázy, které štěpí proteinové molekuly na jejich stavební bloky, jako jsou aminokyseliny a malé peptidy. Jakmile se molekuly proteinu rozpadnou, snáze se vstřebají do tenkého střeva. To může být zvláště užitečné pro lidi, kteří mají problémy se slinivkou břišní, která není schopna vytvořit dostatek trávicích enzymů.

#4 Může pomoci snížit riziko rakoviny

Rakovina je chronické onemocnění charakterizované nekontrolovaným buněčným růstem. Jeho progrese je obvykle spojena s oxidačním stresem a chronickým zánětem. Několik studií ukázalo, že ananas a jeho sloučeniny mohou snížit riziko rakoviny. Je to proto, že mohou minimalizovat oxidační stres a redukovat zánět. Jednou z těchto sloučenin je skupina trávicích enzymů zvaná bromelain. Studie prokázaly, že bromelain může také pomoci v boji proti rakovině. Například dvě studie prokázaly, že bromelain potlačoval růst buněk rakoviny prsu a stimuloval buněčnou smrt.

Jiné studie ukazují, že bromelain kromě jiných oblastí potlačuje rakovinu v kůži, žlučovodech, žaludečním systému a tlustém střevě. Bromelain může stimulovat imunitní systém, aby produkoval molekuly, které zvyšují účinnost bílých krvinek při potlačování růstu rakovinných buněk a vylučování rakovinných buněk.

#5 Může zvýšit imunitu a potlačit zánět

Ananas byl po staletí součástí tradiční medicíny. Při jedné devítitýdenní studii dostávalo 98 zdravých dětí, buďto žádný ananas, trochu ananasu (140 g) nebo větší množství ananasu (280 g) denně, aby se zjistilo, zda to posiluje jejich imunitu. Děti, které jedly ananas, měly výrazně nižší riziko virových i bakteriálních infekcí. Také děti, které jedly nejvíce ananas, měly téměř čtyřikrát více bílých krvinek bojujících proti chorobám (granulocyty) než ostatní dvě skupiny.

#6 Může zmírnit příznaky artritidy

Artritida postihuje více než 54 milionů dospělých v USA a procentuálně je to stejné i v Evropě. Existuje mnoho typů artritidy, ale většina z nich zahrnuje zánět kloubů. Protože ananas obsahuje bromelain, který má protizánětlivé vlastnosti, běžně se předpokládá, že může poskytnout úlevu od bolesti těm, kteří mají zánětlivou artritidu. Jedna studie u pacientů s osteoartrózou zjistila, že užívání doplňku zažívacího enzymu obsahujícího bromelain pomohlo zmírnit bolest stejně účinně jako běžné léky na artritidu, jako je diclofenac.

#7 Může urychlit zotavení po chirurgickém zákroku nebo namáhavé činnosti

Jedení ananasu může zkrátit dobu potřebnou k zotavení z chirurgického zákroku nebo po namáhavém cvičení. To je do značné míry způsobeno protizánětlivými vlastnostmi bromelainu. Několik studií ukázalo, že bromelain může redukovat zánět, otoky, modřiny a bolesti, které se často vyskytují po operaci.

Jedna studie například ukázala, že ti, kteří konzumovali bromelain před stomatologickým zákrokem, výrazně zmírnili bolest a cítili se šťastnější než lidé, kteří tak neučinili. Ve skutečnosti se zdálo, že poskytuje podobnou úlevu jako běžné protizánětlivé léky. Namáhavé cvičení může také poškodit svalovou tkáň a způsobit okolní zánět. Postižené svaly nemohou vyvíjet tolik síly a jsou bolestivé až tři dny. Předpokládá se, že proteázy, jako je bromelain, urychlují regeneraci poškození způsobeného namáhavým cvičením tím, že omezují zánět kolem poškozené svalové tkáně.

#8 Je lahodný a hodí se ke zdravému stravování

Ananas je sladký a snadno včlenitelný do vaší stravy. Jsou cenově dostupné a dostupné téměř po celý rok. Lze je lze zakoupit čerstvé, v konzervách nebo zmrazené. Můžete si je vychutnat samostatně nebo v koktejlech, salátech nebo na domácí pizze. Doporučujeme vyzkoušet domácí havajský burger s ogrilovaným ananasovým kroužkem.

Pro další zajímavé články navštivte sekci jídlo nebo si přečtěte článek 10 druhů ovoce, které byste měli jíst!

Sending
User Review
0 (0 votes)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh