EXOTICKÉ OVOCE: 12 druhů o kterých jste nikdy neslyšeli!

Exotické ovoce je vyhledávaným artiklem na pultech supermarketů nejen v letní sezóně. Toto ovoce se mnohokrát musí dovážet přes polovinu světa a v některých případech ho vůbec v Evropě neseženete. Podívejte se s námi na 11 druhů o kterých jste nikdy neslyšeli a nevíte, že existují.

#1 Poddužák lahodný

Exotické ovoce: Poddužák lahodný

Poddužák lahodný je exotické ovoce původem ze západní Afriky, ale setkat se s tímto atypickým ovocem můžete i na Jamajce. Dužina tohoto ovoce obsahuje jed, který zmizí až když je ovoce úplně zralé. Je tak nebezpečné, že FDA ho v USA na dlouhou dobu zakázala. Obsahuje totiž hypoglycin, který prudce snižuje hladinu cukru v krvi. Doporučeno je jíst pouze prasklé plody, které jsou bezpečně zralé. Prodává se hlavně konzervovaný nebo zmrazený. Pro čerstvou chuť tohoto ovoce se však vydejte na Jamajku, kde je součástí kultury a existuje zde několik variací. Nejoblíbenější je se slanou rybou, kde jeho sladká chuť dokonale vynikne.

#2 Babako

Exotické ovoce: Babako

Babako je exotické ovoce, které velmi příjemně voní a chutí by se dalo přirovnat k papáje. Konzumovat ho lze včetně slupky. V Evropě nejsou tyto plody běžně k dostání a je známé, že rychle přezrávají a otlačují se. Je tedy velmi složité toto ovoce bezpečně uchovávat a převážet. Toto ovoce pochází z And a Ekvádoru a rostlina odolává i nižším teplotám.

#3 Longan

Exotické ovoce: Longan

Longan je exotické ovoce, které je velmi podobné liči. Je původem z tropických oblastí Asie a najdete ho jak čerstvé, tak konzervované, ale i sušené. Je to přírodní lék na depresi, únavu a navíc posiluje imunitní systém.

#4 Ilama

Exotické ovoce: Ilama

Toto sladké exotické ovoce najdete v Mexiku a velmi těžko jej skladovat a exportovat, proto příště až navštívíte Mexiko jej rozhodně vyzkoušejte. Nejčastěji se podává vychlazená a někdy také se smetanou a trochou cukru pro zvýraznění její chuti.

#5 Hala fruit

Pokud se dostanete někdy na Maledivy, Hawaii, Filipíny nebo řadu tichomořských ostrovů, tak toto ovoce si společně s Chlebovníkem nenechte ujít. Chuť tohoto ovoce by se dala přirovnat chuti manga s cukrovou třtinou. Na první pohled vypadá zajímavě a určitě vám bude připomínat ananas.

#6 Achacha

Toto tropické ovoce lze u nás najít v sortimentu obchodů Makro a pěstuje se v Jižní Americe nebo Austrálii. Je lahodné a osvěžující a získalo přezdívku “medový polibek”. Dovede opravdu oživit váš ovocný salát.

#7 Salak

Exotické ovoce: Salak

Salak pochází z Indonésie a rozhodně si toto ovoce nenechte ujít při své dovolené na Bali. Toto ovoce nejčastěji najdete v pomazánkách nebo marmeládě, ale často jej místní jí syrové. Chvíli potrvá než se vám podaří odloupnout slupku, ale potom si můžete vychutnat citrusovou (nakyslou) chuť tohoto suchého ovoce. Rozhodně si jako suvenýr přivezte láhev salak vína.

#8 Limonie nakyslá

Exotické ovoce: Limonie nakyslá

Toto ovoce je nazýváno jako národní poklad na Srí Lance ačkoli jeho název tak lákavě nezní. Jeho chuť lze přirovnat ke kokosu. Nejvíce populární se stalo od 50. let, kdy technologie zpracování tohoto ovoce nejvíce pokročily a usnadnilo jeho zpracování.

#9 Momordika – Gac fruit

Exotické ovoce: Gac / Momordika

Gac je ovoce pocházející z Vietnamu. Vypadá celkem zajímavě i když dužina nevypadá dvakrát vábně a o chuti by se dalo říci to samé. Přesto jej musíte rozhodně vyzkoušet, používá se zejména ve vietnamské červené rýži.

#10 Lanzones

Exotické ovoce: Lanzones

Lanzones jsou tropické plody, které pocházejí z Filipín a mají sladko-kyselou chuť. Na ostrově Camiguin se dokonce pořádá každoročně festival lanzonů. Najdeme je také v jižní Indii nebo v jihovýchodní Asii.

#11 Bílá sapota

Toto ovoce najdete v mnoha tropických oblastech a vypadá jako zelené jablko. Jeho chuť by se dala přirovnat k vanilkovému pudinku, banánu nebo dýňovému koláči.

#12 Monkey orange

Buď je toto ovoce u nás tak neznámé nebo jsme se dívali na špatných místech, ale nikde není český název tohoto druhu tropického ovoce. Toto sladkokyselé ovoce vyskytující se na jihu Afriky je velice všestranné. Je to oblíbený dezert, vyrábí se z něho alkohol a kůra nezralého ovoce se dokonce používá k ošetření hadího kousnutí. Pokud se někdy dostanete do Jižní Afriky, tak jej určitě vyzkoušejte, má příjemnou chuť a podpoříte místní obyvatele.

Pokud vás článek zaujal rozhodně si nenechte ujít další věci týkající se exotiky a poznávání ze sekce Cestování

Sending
User Review
4 (1 vote)
Tags:

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh