Vrátili byste peněženku?Průzkum prokázal, že Česká Republika je na 7. místě při navrácení nalezených peněženek

Vrátili byste peněženku, kterou byste našli? Průzkumníci předstírali, že ztratili 17 000 peněženek po celém světě, aby zjistili, kolik z nich by bylo vráceno.

Jak často se ocitnete v situaci, kdy jste zcela závislí na laskavosti ostatních lidí? Rozbité auto? Ztracen ve městě bez mapy? Potřebujete někoho, kdo vám půjčí telefon na volání? To je jen několik příkladů situací, kdy se bez cizí pomoci neobejdete. Jedna věc, kterou nás tyto situace učí, je být vždy laskavý, pokud zjistíte, že někdo potřebuje vaši pomoc, protože si nikdy nemůžete být jisti, kdy budeme sami chtít, aby nám někdo pomohl.

V poslední době vedci z časopisu Science provedli experiment, který je stál kolem půl milionu dolarů.

vrátili byste peněženku

Myšlenka je poměrně jednoduchá. 11 mužů a 2 ženy cestovaly do 355 velkých měst ve 40 zemích, kde „ztratili“ celkem 17 000 peněženek. Hlavním cílem bylo zjistit, jak občané v každé zemi reagovali na ztracenou peněženku. Vrátili by peněženku? Nechali by si peníze? Jaké byly důvody jejich jednání?

V experimentu byly použity dva typy peněženek, jeden měl klíč a žádné peníze uvnitř, jiný měl nějaké peníze a klíč.

Tyto peněženky obsahovaly seznam potravin napsaný v rodném jazyce, vizitky se jménem a e-mailem, některé peníze a klíč. Průměrná finanční částka v peněžence byla 13,45 USD (USD) v měně země a u několika zemí (Spojené království, USA) větší částku ve výši 94,15 USD.

Graf níže zobrazuje, jak na tento experiment reagovaly různé země

Jak je vidět na grafu, žlutá tečka symbolizuje procento peněženek bez peněz, které byly vráceny, a červená tečka ukazuje procento vrácených peněženek, ve kterých byly peníze. Skandinávské země dopadly v experimentu nejlépe, s nejvyšším procentem vrácených peněženek. Země jako Čína, Maroko, Peru a Kazachstán měly bohužel nejmenší návratnost. Existovalo několik faktorů, které ovlivnily způsob, jakým lidé reagovali na ztracenou peněženku. Vědci zjistili, že peněženky, které měly klíč, byly navráceny častěji než ty, které nemají klíč. Má to hlavně co do činění s tím, že si lidé myslí, že klíč má významnější hodnotu pro jeho majitele.

Myslíme si že 7. místo je ještě slušné umístění pro Českou Republiku. Co myslíte vy? Vrátili byste peněženku, kterou byste našli? Prostor máte v komentářích níže.

Pokud se vám článek líbili, rozhodně navštivte Fakta, která jste určitě nevěděli!

Sending
User Review
0 (0 votes)

Napište komentář

Máte zapnutý Ad Block?

Pro úplné zobrazení stránek doporučujeme AdBlock pro tento web vypnout.

Refresh